Innym rozwiązaniem może być darowizna w formie przekazania środka trwałego bliskiej osobie. Świadczenia tego typu w rodzinie są zwolnione z podatku. Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, mówiący o przychodach z nieodpłatnych świadczeń, nie dotyczy profitów otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej.
O kogo chodzi? Będą nimi małżonek/małżonka, dzieci, wnukowie, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowe, rodzeństwo zstępne, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (zgodnie z Zasady Opodatkowania Spadków i Darowizn | Podatki.gov.pl ).
Skutków podatkowych uniknie w takim przypadku zarówno darczyńca jak i obdarowany (o ile nie odsprzeda on środka trwałego przed upływem pół roku). Należy przy tym jednak zauważyć, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT, o ile wcześniej był on odliczany – więc, aby tego uniknąć, najlepiej byłoby poprzedzić akt darowizny wykupem prywatnym. O fakcie darowizny istnieje również konieczność poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2.