Jak w każdym przypadku – są wady i zalety.
Do wad należny m. in. obowiązek związania się umową na okres wynoszący co najmniej 40% czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu. Jest to okres dwóch lat w przypadku samochodów osobowych. W przypadku większych pojazdów i transportu ciężkiego, urządzeń – nawet do trzech lat.
Jeżeli chciałbyś przerwać bądź zakończyć umowę przed końcem trwania tego okresu, nie masz zbyt wielkiego pola do popisu. Mało korzystne finansowo będzie zwrócenie przedmiotu leasingodawcy i rozliczenie umowy. Z drugiej strony, wcześniejszy wykup wiąże się z wartością rynkową przedmiotu. Zatem jeżeli jest ona wyższa niż suma pozostałych do spłaty rat – będzie to dla Ciebie nieopłacalne.
Lecz są i dobre wiadomości. Nadal istnieje rozwiązanie – cesja umowy leasingu na firmę trzecią. Jest to rozszerzenie możliwości, które pozwolą Ci wybrnąć z niechcianego już leasingu bez specjalnie dużych strat finansowych poprzez odstąpienie. Jest to również idealne rozwiązanie dla firm dokonujących przekształceń właścicielskich, gdzie zachodzą fuzje, przejęcia. Stwarza to wtedy możliwość kontynuowania umów na obecnych warunkach lecz przez nowy podmiot (tylko formalnie).