Powiązanie leasingu ze zdolnością kredytową
Zastanawiając się na powiązaniu leasingu a zdolności kredytowej, musimy najpierw uściślić, jakiego rodzaju leasing mamy na myśli. Funkcjonują bowiem jego dwie odmiany: leasing finansowy i operacyjny. Nieco inaczej będzie także w sytuacji, gdy zamierzamy zaciągnąć kredyt hipoteczny.
W związku z tym, że leasing nosi znamiona pożyczki, do jego przyznania konieczna może być zdolność kredytowa, firmy oferujące tego rodzaju usługi nie są jednak tak szczegółowe jak banki. Sprawdźmy jednak czy istnieje związek między leasingiem a kredytem hipotecznym i kiedy nie ma co liczyć na pożyczkę jeśli wzięliśmy auto w leasing.
Kredyt pomimo leasingu
O tym, czym jest zdolność kredytowa pisaliśmy już wielokrotnie. Warto tylko przypomnieć, że analizując ją, bank bierze pod uwagę wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania, w tym także leasing. Przeznaczamy przecież na niego konkretną kwotę, która uszczupla nasz budżet.
Przyglądając się bliżej zagadnieniu leasingu finansowego a zdolności kredytowej okazuje się, że istnieje duża szansa, że bank przyzna nam kredyt mimo leasingu. Jak to możliwe? W leasingu finansowym to przedmiot umowy zaliczany jest do składników majątkowych leasingobiorcy.
Oznacza to więc, że auto wykazywane jest w firmowych księgach, a do kosztów uzyskania przychodu dolicza się również koszty amortyzacyjne, jak i odsetki rat leasingowych. Taki rodzaj leasingu wpływa więc na zdolność kredytową, ale w znacznie mniejszym stopniu niż leasing operacyjny.
Korelacja między leasingiem finansowym a kredytem hipotecznym będzie zatem istniała. Nie należy się jednak obawiać, że z tego powodu bank odmówi udzielenia kredytu.
Leasing operacyjny a finansowy
Leasing operacyjny znacząco różni się od finansowego. Główna różnica sprowadza się do faktu, że przy tej formie umowy, auto zaliczane będzie do składników majątkowych firmy leasingowej. Koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy będą zatem stanowić miesięczne raty leasingowe.
Wydawać by się mogło, że w związku z tym, iż auto nie jest uwidocznione w bilansie firmy, leasing nie powinien wpływać na zdolność kredytową zwłaszcza, że nie umieszcza się go w bazie BIK. W praktyce jednak, bank traktuje go różnie. Konieczność spłaty comiesięcznych rat wpływa przecież na nasze finanse.
Jak zatem wygląda ostateczna kwestia leasingu operacyjnego a zdolności kredytowej? Tę decyzję bank podejmie w oparciu o własne wyliczenia.
Leasing konsumencki
Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób prywatnych i stanowi ciekawą alternatywę dla pożyczki gotówkowej bądź kredytu samochodowego. Łączy on elementy kredytu i dzierżawy. Tak jak w każdym przypadku dotyczącym leasingu, konsument nie staje się właścicielem auta, a może je jedynie użytkować w zamian za stałą, miesięczną opłatę.
Jak wygląda kwestia leasingu konsumenckiego a zdolności kredytowej? To zależy już od firmy, która leasingu udziela. Firmy leasingowe najczęściej stosują procedurę uproszczoną, co oznacza, że wystarczającymi dokumentami okaże się dowód osobisty. Oczywiście konsument, zostanie zapytany o deklarowany miesięczny dochód.
Zdarza się, że firmy leasingowe proszą także o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Nieco inaczej będzie w sytuacji, gdy chcemy ubiegać się o kredyt, a mamy już podpisaną umowę na leasing.
Wpływ leasingu na kredyt hipoteczny
Leasing samochodu a zdolność kredytowa – czy oba te zobowiązania wpływają na siebie w jakikolwiek sposób? Okazuje się, że tak. Podczas przyznawania kredytu hipotecznego, bank szczegółowo sprawdza naszą sytuację finansową, w tym regularne wydatki. Leasing z pewnością się do nich zalicza, gdyż także pomniejsza nasze miesięczne oszczędności.
O tym, jaki wpływ ma leasing na samochód na kredyt hipoteczny stwierdzi już sam bank. Jeżeli raty nie są duże i dysponujemy jeszcze oszczędnościami, to zapewne możemy liczyć na to, że kredyt zostanie nam przyznany bez większych problemów.