Co to jest leasing?

Na czym polega i jak działa ?

Zasada działania leasingu

Leasing polega na połączeniu kredytu i dzierżawy. Jesteś leasingobiorcą – korzystasz z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. Z reguły przedmiot leasingu w czasie trwania umowy nie staje się Twoją własnością — jest Ci jedynie udostępniony na określony czas. 

Gdy umowa leasingu dobiegnie końca, możesz wykupić leasingowane auto. Kwota wykupu będzie dużo niższa, niż jego wartość rynkowa.

Możesz być właścicielem przedmiotu

W naszej ofercie posiadamy narzędzia, dzięki którym to Ty będziesz właścicielem przedmiotu finansowania.

Co mogę wziąć w leasing ?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to nie tylko auto, ale praktycznie wszystkie niezbędne Ci sprzęty i nieruchomości możesz wziąć w leasing — coraz częściej leasingowane są specjalistyczne maszyny, linie produkcyjne, meble, komputery, oprogramowanie, drukarki czy wyposażenie biurowe. 

Nawet przy niskiej wartości przedmiotu

Zdarzyło nam się leasingować… klucze nasadowe do warsztatu i linie produkcyjną.

Jak działa leasing zwrotny ?

Kiedy decydujesz się na leasing zwrotny, zmieniasz prawo własności w prawo do użytkowania majątku. 

Jest to napewno bardzo dobry krok w celu poprawy płynności finansowej działalności gospodarczej. W tym przypadku leasingodawca odkupuje środek trwały, który jest już własnością przedsiębiorstwa. Przedmiot ten jednak cały czas pozostaje w posiadaniu firmy, która z niego korzysta i opłaca raty leasingowe. 

Leasing zwrotny, polegający na sprzedaży środka trwałego, może wiązać się ze znacznym obciążeniem podatkowym i koniecznością opłacenia podatku VAT od sprzedaży. Po upływie trwania umowy przedmiot leasingu może zostać odkupiony przez leasingobiorcę.

Nowa działalność gospodarcza a leasing

Dopiero co powstałe działalności gospodarcze mogą otrzymać leasing już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale może się to wiązać z podwyższoną opłatą wstępną.

W uproszczonej procedurze do zawarcia umowy będą Ci potrzebne dokumenty rejestrowe — NIP, REGON i KRS, wniosek leasingowy i dowód osobisty. Jeżeli decydujesz się na leasing na samochód używany, konieczna będzie wycena rzeczoznawcy lub bezpieczny dostawca przedmiotu.

Procedura uproszczona

Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą, wybierz leasing dla nowych firm w procedurze uproszczonej.

Leasing konsumencki

Czy trzeba być przedsiębiorcą, aby skorzystać z oferty leasingu? Nie, coraz więcej firm leasingowych oferuje leasing konsumencki dla osoby prywatnej.

Leasing konsumencki skierowany jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Stanowi doskonałą alternatywę dla kredytu. 

Jak wygląda procedura? 

Nie różni się wiele od klasycznego leasingu dla działalności gospodarczej. Leasingodawca, na warunkach określonych w umowie, zobowiązuje się do nabycia samochodu, którym jesteś zainteresowany. Następnie przekazuje go Tobie, a Ty korzystasz z niego i w zamian opłacasz regularnie raty leasingowe. Proste. 

Najprościej rzecz ujmując – nie kupujesz, a jedynie użytkujesz leasingowane auto. Oczywiście po zakończeniu umowy przysługuje Ci prawo do nabycia przedmiotu leasingu po określonej wcześniej cenie i to Ty decydujesz, czy nabędziesz przedmiot umowy, czy odstąpisz od tego prawa i wybierzesz inny przedmiot.

Jakie dokumenty są potrzebne przy leasingu konsumenckim ?

Wymaga to przedłożenia kilku dokumentów – wniosku oraz dwóch dokumentów tożsamości ze zdjęciem. 

Procedura zwykła

Przy procedurze zwykłej przyda Ci się aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu wnioskodawcy i wyciąg z konta bankowego. Dodatkowo, może być potrzebny poręczyciel (jeśli konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie).

Ubezpieczenie leasingu

Co istotne — decydując się na leasing konsumencki, musisz liczyć się z koniecznością ubezpieczania przedmiotu leasingu, ponieważ stanowi on zabezpieczenie transakcji (zobacz GAP) 

W sytuacji szkody całkowitej lub kradzieży auta leasingodawca może żądać od Ciebie natychmiastowego zapłacenia wszystkich pozostałych do spłacenia rat.

Daj sobie pomóc - zaszczędź czas i kapitał

Wiele instytucji finansowych w jednym miejscu

Współpracujemy z największymi – dzięki temu porównasz wiele ofert bez obniżania ratingu!

Nasi partnerzy