Cesja leasingu

Co to jest cesja? Jak działa?

Z jednej strony jest to sprawne uwolnienie się od zobowiązania w postaci leasingu a z drugiej – skorzystanie ze środka trwałego zdecydowanie mniej obciążające nasz budżet. Cesja jest bardzo dobrym sposobem finansowania środków trwałych. Jak leasing wpływa na zdolność kredytową ? (czyt. Poradnik)

Interpretacja podatkowa a cesja

Wszystko zmieniło się w 2013 roku. Od 2013 wszystkie organy podatkowe zupełnie inaczej interpretują przepisy. Jak do tej pory były (lub raczej nie było ich wcale) i pozwalały na niekorzystne opinie organów, tak po 2013 roku zmieniło się to na korzyść podatników. Cesja leasingu zaczęła być traktowana jak nowa umowa

Fiskus zaczął traktować zmianę leasingobiorcy jak kontynuację leasingu, która przecież w praktyce nie powoduje negatywnych skutków (czyt. Poradnik) dla obydwu ze stron. 

Bardzo ważne jest, aby przy zmianie umowy stron nie dochodziło do zmiany innych jej postanowień. W przeciwnym wypadku taka umowa zostanie potraktowana jak nowa. Należy zwrócić więc uwagę na przeliczenie wartości rat leasingowych, skrócenie okresu, wydłużenie okresu leasingu itp.).

Jeżeli taka umowa zostanie potraktowana jak nowa, musiałaby być ponownie zawarta na okres minimum 40% okresu czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu oraz powinna być zawarta na wartość rynkową. 

Czy warto dokonać cesji leasingu ?

Jak w każdym przypadku – są wady i zalety. 

Do wad należny m. in. obowiązek związania się umową na okres wynoszący co najmniej 40% czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu. Jest to okres dwóch lat w przypadku samochodów osobowych. W przypadku większych pojazdów i transportu ciężkiego, urządzeń – nawet do trzech lat. 

Jeżeli chciałbyś przerwać bądź zakończyć umowę przed końcem trwania tego okresu, nie masz zbyt wielkiego pola do popisu. Mało korzystne finansowo będzie zwrócenie przedmiotu leasingodawcy i rozliczenie umowy. Z drugiej strony, wcześniejszy wykup wiąże się z wartością rynkową przedmiotu. Zatem jeżeli jest ona wyższa niż suma pozostałych do spłaty rat – będzie to dla Ciebie nieopłacalne. 

Lecz są i dobre wiadomości. Nadal istnieje rozwiązanie – cesja umowy leasingu na firmę trzecią. Jest to rozszerzenie możliwości, które pozwolą Ci wybrnąć z niechcianego już leasingu bez specjalnie dużych strat finansowych poprzez odstąpienie. Jest to również idealne rozwiązanie dla firm dokonujących przekształceń właścicielskich, gdzie zachodzą fuzje, przejęcia. Stwarza to wtedy możliwość kontynuowania umów na obecnych warunkach lecz przez nowy podmiot (tylko formalnie). 

Kto może dokonać cesji ?

Może to zrobić każdy, na kogo zgodzi się leasingodawca. Finansujący będzie musiał dokonać sprawdzenia wiarygodności i ewentualnie zdolności kredytowej przyszłego podmiotu (cesjonariusza). Jest to proces tożsamy dla ponownego rozpatrzenia wniosku (tak jak w przypadku nowego leasingu).

Z widzenia procedur bankowych – nie powinno być problemu z przekazaniem leasingu innej firmie. Bardziej skomplikowane może być przejęcie leasingu przez osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej. 

Nie jest żadną tajemnicą, iż najczęściej przejmowane są samochody osobowe (czyt. Poradnik) – wtedy złożyć możesz wniosek w ramach procedury uproszczonej. Dotyczy to również pojazdów dostawczych, ciężarowych i innych popularnych środków trwałych. Jeżeli przejmowane są mniej popularne przedmioty – bierz pod uwagę bardziej wnikliwe badanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. 

Ile kosztuje cesja ?

Skontaktuj się z finansującym aby sprawdzić warunki umożliwiające przeprowadzenie cesji. Wiąże się to z różnymi kosztami w zależności od finansujących. Najczęściej są to kwoty nie przekraczające 1000 zł netto w postaci opłaty manipulacyjnej. Nie jest to jednak ujednolicone – koszta mogą być wyższe. 

Nie ma wspólnego schematu – w niektórych przypadkach taką opłatę będziesz musiał ponieść Ty, w innych dotychczasowy korzystający. 

Istotną kwestią jest również ustalenie wymagań, jakie leasingodawca postawi nowemu leasingobiorcy. 

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu również należy ocenie – czy przejdzie ono na Ciebie jako cesjonariusza, czy będziesz mógł odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia przedmiotu ? 

Jak wygląda następny krok ?

Następnym etapem procesu cesji leasingu jest obliczenie pozostałych do końca opłat i przygotowanie oferty. Może to być oszacowanie kwoty odstępnego (często możesz spotkać się z taką informacją w ogłoszeniach lub grupach tematycznych. To pozwoli Ci rozpocząć poszukiwania zainteresowanej firmy, na którą będzie można scedować umowę.

Miejsc aby zorientować się w aktualnych ofertach jest wiele – są to portale społecznościowe jak Grupa tematyczna na Facebook, serwisy ogłoszeniowe jak Allegro, Otomoto czy OLX

Umowa cesji

Znalazłeś zainteresowanego przejęciem umowy ? Teraz możesz złożyć wniosek o cesję do swojego leasingodawcy. Tutaj należy być skrupulatnym. Często zwracają się do nas klienci z prośbą o wytłumaczenie, poprawienie lub uzupełnienie wniosku. Nie wiąże się to u nas z żadnymi kosztami! Pomożemy Ci uniknąć błędów – wypełnij szybki formularz kontaktowy.

Finalizacja

Uzyskałeś zgodę na cesję ? Doskonale! Teraz dostaje sfinalizować cały proces – podpisać stosowne dokumenty i rozliczyć się z leasingodawcą oraz cesjonariuszem. Dopiero po formalnościach polecamy przekazać przedmiot – przezorny zawsze ubezpieczony.

Nasi partnerzy