Leasing – kto może prowadzić samochód ?

OWUL

Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL) zazwyczaj określają warunki i możliwość użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę trzecią (także firmę). Jest to nic innego jak załącznik do umowy leasingu. Dobrze jest jeszcze na etapie wyboru oferty i leasingodawcy ustalić warunki wykorzystywania przedmiotu, np.: samochodu przez członków rodziny, domowników i pracowników.

Ile kosztuje zgoda ?

Zgoda taka, wydawana w formie pisemnej, jest płatna, a jej koszt wymieniony jest w Tabeli Opłat i Prowizji firmy leasingowej. Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią najczęściej wymaga wydania zgody przez leasingodawcę.  Z reguły otrzymanie takiej zgody związane jest z kosztem rzędu 200 – 300 PLN.

Warunki OWUL a praktyka

W praktyce nie ma jednak większych przeciwwskazań, żeby np. leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, domownicy, pracownicy, a także osoby, które otrzymały na to jego zgodę. 

Niektórzy leasingodawcy jasno regulują to w OWUL, ale nie wszyscy. Dobre firmy leasingowe starają się trzymać zasady, że „niezarobkowe” udostępnienie przedmiotu, np.: rodzinie nie wymaga uzyskania dodatkowej zgody.

Podobnie jest w przypadku pracowników itp. Zgody wymaga natomiast zarobkowe udostępnienie przedmiotu, np.: podnajem, wypożyczenie – to doskonale wiedzą właściciele wypożyczalni czy firm transportowych, które obsługujemy (zobacz dostawców). 

Warto wspomnieć, że w praktyce firma leasingowa tego nie kontroluje, tym bardziej, że nie ma takich możliwości technicznych i organizacyjnych. 

Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacjach konfliktowych, np. w przypadku windykacji na skutek braku płatności lub w przypadku choćby szkody całkowitej, sporów z ubezpieczycielem itp., to leasingobiorcę może dodatkowo obciążyć fakt przekazania osobie trzeciej przedmiotu leasingu bez stosownej zgody leasingodawcy

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Podsumowując, nie należy „dać się zwariować” i obawiać się, np. „pożyczenia” leasingowanego samochodu przyjacielowi, żeby podjechał odebrać nasze zamówienie z Paczkomatu czy zrobił zakupy. Zawsze możemy wystawić w takim przypadku odpowiednią zgodę na piśmie jeżeli będziemy czuli taką porzebę. 

Z drugiej strony poważniejsze sprawy typu podnajem przedmiotów leasingu innej firmie lub firmom, która  czerpie z tego korzyści finansowe (np. przewozy Uber, Taxify, FreeNow), bez informowania o tym leasingodawcy może mieć już poważniejsze skutki. Z wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy włącznie.

Przypominamy jednak, że tego typu sprawy zawsze dokładnie reguluje OWUL i jeśli jest to dla kogoś istotna sprawa, to jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy powinno się sprawdzić i ustalić warunki i możliwości wykorzystywania przedmiotu przez osoby trzecie, rodzinę, domowników, pracowników itd., które narzuca leasingodawca.

Potrzebujesz pomocy ?

Nasi partnerzy