Który jest dla Ciebie ?
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny nazywamy inaczej leasingiem usługowym. Polega na przekazaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za opłacanie rat leasingowych. Przedmiot leasingu pozostaje we własności leasingodawcy. Dokonuje on również księgowych odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może przedmiot wykupić.
Opłaty tj. czynsz leasingowy, opłaty wstępne i inne wydatki niezbędne do używania przedmiotu leasingu korzystający może wpisać w swoje koszty uzyskania przychodu. Podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej, ponieważ leasing operacyjny jest traktowany jako usługa. Korzystający ma prawo w każdej chwili wypowiedzieć umowę i oddać przedmiot.
Leasing finansowy
Leasing finansowy, inaczej kapitałowy lub inwestycyjny także polega na przekazaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za opłacanie rat leasingowych. Jednak przedmiot leasingu jest zapisany jako środek trwały leasingobiorcy, który może także dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot ( przeczytaj Wykup )..
W leasingu inwestycyjnym rata leasingowa składa się z raty kapitałowej i odsetkowej.
Część kapitałowa jest traktowana jako spłata wartości początkowej przedmiotu leasingu.
Część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Podatek VAT musi zostać zapłacony z góry przy zawarciu umowy, ponieważ leasing finansowy jest traktowany jako dostawa towarów.
Wady i zalety
Leasing operacyjny daje możliwość przedsiębiorcy zaliczenia prawie wszystkich wydatków z nim powiązanych w koszty uzyskania przychodu.
Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o:
opłatę początkową (tzw. czynsz inicjalny, który w przypadku auta może wynosić od 10-20% jego wartości netto),
- – ratę leasingową,
- – wszystkie prowizje,
- – opłaty manipulacyjne
– koszty ponoszone na co dzień (np. wydatki na paliwo).
Odpisu amortyzacyjnego dokonamy tylko przy leasingu finansowym (gdzie przedsiębiorca jest od początku posiadaczem przedmiotu leasingu).
W leasingu operacyjnym jest to niemożliwe, ponieważ to leasingodawca jest właścicielem pojazdu i zapisuje auto w swojej ewidencji jako środek trwały.
Minusem leasingu finansowego jest możliwość dodania do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie odsetek od rat leasingowych – czyli niecałej raty spłaty leasingu.
Leasing finansowy - dla kogo ?
- Dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą wybór leasingu operacyjnego będzie atrakcyjniejszy.
No dobrze. W takim razie dla kogo jest leasing finansowy ? W naszej opinii, zalecamy go przedsiębiorcom, którzy:
- – chce być właścicielem przedmiotu leasingu od początku zawarcia umowy,
- – potrzebuje odliczyć całość podatku VAT “z góry”,
- – woli o wiele krótszy czas trwania leasingu (niż 40% okresu amortyzacji),
- – wybiera przedmiot leasingu z innym niż 23% VAT (np. auto używane, które chcę kupić z fakturą VAT marża),
- – nie posiada możliwości zawarcia umowy leasingu operacyjnego z powodu niskiej stawki amortyzacji i zastosowania w tym przypadku bardzo wysokiego wykupu przedmiotu leasingu.
Pomożemy Ci dopasować instrument finansowy
Decyzja o wyborze rodzaju leasingu nie jest prosta. Istnieje wiele innych szczegółów z tym związanych.