GAP ? Przecież mam OC i AC !
Niestety, odszkodowanie z polisy OC lub AC może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z utratą auta. Jeśli pojazd zostanie skradziony lub jego naprawa będzie nieopłacalna według towarzystwa ubezpieczeniowego, pozostałe do spłaty raty będziemy musieli opłacić z własnych środków. Aby uniknąć strat finansowych, wystarczy mieć ubezpieczenie GAP.
Jak działa i ile kosztuje taka polisa? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
OC i AC jest obowiązkiem kupującego samochód na kredyt czy leasing. W razie kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu (w momencie gdy koszt naprawy przekroczy wartość 70% jego wartości rynkowej) obie te polisy mogą być niewystarczające.
Pełną ochroną zapewni tylko i wyłącznie GAP.
W ramach ubezpieczenia GAP, odszkodowanie jest wypłacane w razie kradzieży lub stwierdzenia szkody całkowitej samochodu. Kredytobiorca lub leasingobiorca otrzyma dwie wypłaty (jedną z polisy AC a drugą z GAP). W przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu nie ma znaczenia, czy byliśmy poszkodowanym bądź sprawcą.
Który GAP wybrać ?
Istnieją 3 rodzaje ubezpieczenia GAP:
- fakturowy,
- finansowy oraz
- indeksowy.
Dodatkowo, kredytobiorcy i leasingobiorcy samochodów mogą skorzystać z polisy GAP Casco. Jakie są różnice pomiędzy tymi formami ochrony?
Rodzaje GAP
To najtańszy rodzaj ubezpieczenia GAP. Jest bardzo pomocny przy leasingu z niskim wkładem własnym, a także z wysoką kwotą wykupu pojazdu. W ramach umowy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingu, a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC.
Ten rodzaj ubezpieczenia GAP jest popularny w przypadku krótkich umów leasingowych (zawieranych na 2-3 lata). Polega na tym, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości skradzionego lub zniszczonego samochodu (w zależności od warunków określonych w umowie).
Jest to najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP. Polega na tym, że ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy ceną samochodu zawartą na fakturze, a jego wartością rynkową z dnia kradzieży bądź wypadku.
Osoby będące w trakcie spłaty leasingu, mogą dodatkowo zabezpieczyć się za pomocą GAP Casco. Wystarczy zawrzeć odpowiedni aneks do umowy. Tego typu polisa pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC/AC (w przypadku szkód całkowitych powiększoną o wartość wraku),a sumą ubezpieczenia AC ważnego na moment zawarcia umowy.
Czy GAP się opłaca ?
Zdecydowanie tak!
Nowe samochody tracą na wartości bardzo szybko – średnio po trzech latach użytkowania jest ona o 50% niższa niż w dniu zakupu w salonie.
Dzięki ubezpieczeniu GAP w razie kradzieży lub szkody całkowitej, kredytobiorca lub leasingobiorca nie będzie musiał spłacać z własnych środków pozostałych do końca umowy rat.
Ryzyko potencjalnych strat finansowych w razie kradzieży bądź braku opłacalności naprawy samochodu, jest bardzo wysokie. Warto więc do comiesięcznej raty kredytu czy leasingu dopłacić kilkadziesiąt złotych. Jednocześnie przed zakupem ubezpieczenia GAP należy dokładnie zapoznać się z OWU.