Wykup

Wykup na osobę prywatną

Nie ma żadnego zapisu w ustawie, który uniemożliwił by wykup przedmiotu leasingu przez przedsiębiorców na cele prywatne. Pojazd (bądź innym przedmiot) wykupiony w ten sposób, którego nie wprowadzamy w poczet własności naszego przedsiębiorstwa nie wpływa w żaden sposób na przychody i koszty prowadzonej przez nas działalności gospodarczej (należności podatku VAT).

Po upływie pół roku liczonego od końca miesiąca, w którym nastąpił wykup możliwa będzie sprzedaż bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego i VAT. Pod względem księgowości, istotną uwagą jest aby nie wprowadzać wykupionego przedmiotu do ewidencji środków trwałych ani ewidencji wyposażenia. Możliwe jest natomiast jego wykorzystanie w działalności tak, jak auta prywatnego (przepisy dotyczące wykorzystania samochodów osobowych w działalności) obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku, gdzie możemy wliczać w koszty 20% poniesionych wydatków eksploatacyjnych (w tym również paliwa).

Obecnie wielu nabywców stosuje wykup prywatny bez żadnych przykrych konsekwencji ze strony fiskusa, a postępowanie takie uznawane jest za prawidłowe w myśl licznych interpretacji podatkowych oraz informacji, które można uzyskać w biurze Krajowej Informacji Skarbowej.

Na kogo musi być wystawiona faktura wykupowa ?

Na firmę ? Właściciela ? Wspólnika w spółce cywilnej ?

Odpowiedź jest jedna – nie ma to  żadnego znaczenia, czy faktura jest wystawiona na dane prywatne, czy dane działalności. Dla fiskusa liczy się sam fakt, że samochód lub inny przedmiot nie został wprowadzony do działalności. Wtedy, po co najmniej pół roku, można go sprzedać bez opodatkowania, nawet jeśli na fakturze widniały dane firmy, jej nazwa, NIP, adres siedziby itd. Po prostu podatnik nie ma obowiązku uwzględnić takiej faktury w swojej działalności.

Jest to jedno za najczęstszych pytań, które otrzymujemy w sprawie wykupu prywatnego. 

Darowizna

Innym rozwiązaniem może być darowizna w formie przekazania środka trwałego bliskiej osobie. Świadczenia tego typu w rodzinie są zwolnione z podatku. Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, mówiący o przychodach z nieodpłatnych świadczeń, nie dotyczy profitów otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej.

O kogo chodzi? Będą nimi małżonek/małżonka, dzieci, wnukowie, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowe, rodzeństwo zstępne, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (zgodnie z Zasady Opodatkowania Spadków i Darowizn | Podatki.gov.pl ).

Skutków podatkowych uniknie w takim przypadku zarówno darczyńca jak i obdarowany (o ile nie odsprzeda on środka trwałego przed upływem pół roku). Należy przy tym jednak zauważyć, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT, o ile wcześniej był on odliczany – więc, aby tego uniknąć, najlepiej byłoby poprzedzić akt darowizny wykupem prywatnym. O fakcie darowizny istnieje również konieczność poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2.

Wykup pojazdu a działalność gospodarcza

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Trzeba jednak pamiętać, że jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT – innymi słowy trzeba będzie zapłacić podatek od sprzedaży wykupionego przedmiotu.

Nasi partnerzy